مفروش ایران توافق آمریکا دونالد ترامپ

مفروش: ایران توافق آمریکا دونالد ترامپ ریاست جمهوری اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی اجرای ارز تک نرخی بعد از برقراری روابط بانکی کافی در سطح بین المللی

رئیس کل بانک مرکزی گفت یکی از پیش نیازهای بسیار جدی جهت تک نرخی شدن ارز روابط بانکی کافی در سطح بین المللی است که اگر به صورت کامل بوجود بیاید و در آن تزلزل نبا

اجرای ارز تک نرخی بعد از برقراری روابط بانکی کافی در سطح بین المللی

اجرای ارز تک نرخی بعد از برقراری روابط بانکی کافی در سطح بین المللی

عبارات مهم : مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت یکی از پیش نیازهای بسیار جدی جهت تک نرخی شدن ارز روابط بانکی کافی در سطح بین المللی است که اگر به صورت کامل بوجود بیاید و در آن تزلزل نباشد ،آن وقت مناسب ترین وقت اجرای یکسان سازی قیمت ارز است.

به گزارش تسنیم، ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی راجع به وقت اجرای تک نرخی شدن ارز گفت: نشانه مهم ما حفظ آرامش و ثبات در اقتصاد کشور است که خوشبختانه یکی از دستاوردهای جدی دولت یازدهم محسوب می شود.

اجرای ارز تک نرخی بعد از برقراری روابط بانکی کافی در سطح بین المللی

سیف گفت: این دستاورد اینقدر دارای ارزش است که باید به شدت از آن مواظبت کنیم و به هیچ وجه اجازه ندهیم که خللی در آن بوجود بیاید.

وی با تأکید بر اینکه یکسان سازی قیمت ارز حتماً باید اتفاق بیفتد ، افزود: در این زمینه ملاحظاتی وجود دارد و نمی شود قبل از اطمینان از پایدار بودن آن ملاحظات تصمیم شتابزده ای بگیریم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت یکی از پیش نیازهای بسیار جدی جهت تک نرخی شدن ارز روابط بانکی کافی در سطح بین المللی است که اگر به صورت کامل بوجود بیاید و در آن تزلزل نبا

سیف گفت: شرایط فعلی اقتصاد ما شرایط مطلوبی است و ما چیزی را از دست نمی دهیم و با رعایت ها و کنترل هایی که می کنیم هزینه ای را بر وضع موجود اقتصاد کشور تحمیل نمی کند.

وی گفت: جهت پیگیری و تطبیق فعالیت های اقتصادی مان با استانداردهای بین المللی باید حرکت کنیم.

سیف گفت : یکی از پیش نیازهای بسیار جدی در این باره ؛ روابط بانکی کافی در سطح بین المللی است که اگر به صورت کامل بوجود بیاید و در آن تزلزل نباشد ،آن وقت مناسب ترین وقت اجرای یکسان سازی قیمت ارز است.

اجرای ارز تک نرخی بعد از برقراری روابط بانکی کافی در سطح بین المللی

وی گفت: از نظر بانک مرکزی کارها کامل انجام شده، دستورالعمل های مربوطه تهیه شده است و شیوه اقدام کاملاً براق است و در جلسات ستاد اقتصادی در خدمت آقای مدیر جمهور همه چیز منجر به تصمیمات نهایی شده است است.

وی گفت: باید مترصد باشیم آن فضا ایجاد شود و هنگامی که ما احساس کنیم که روابط به حد کافی است این را اعلام می کنیم و از این بابت مطلب خاص و پیچیده ای وجود ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت یکی از پیش نیازهای بسیار جدی جهت تک نرخی شدن ارز روابط بانکی کافی در سطح بین المللی است که اگر به صورت کامل بوجود بیاید و در آن تزلزل نبا

ایجاد 22 میلیارد یورو خط اعتباری تازه جهت ایران

رییس کل بانک مرکزی گفت: کشورهای اتریش، دانمارک، ایتالیا و بعضی کشورهای دیگر 22 میلیارد یورو در قالب خطوط اعتباری در روزهای آینده جهت کشور عزیزمان ایران ایجاد خواهند کرد که خبر آن به تدریج اعلام می شود.

ولی الله سیف افزود: در هفته گذشته با کره جنوبی فاینانس هشت میلیارد یورویی امضا شد.

اجرای ارز تک نرخی بعد از برقراری روابط بانکی کافی در سطح بین المللی

وی گفت: این خطوط اعتباری منجر به سرمایه گذاری های در کشور می شود، کارآفرین را زیاد کردن می دهد.

سیف افزود: این دستاوردی است که اگر برجام را ما نداشتیم نمی توانستیم چنین دستاوردی داشته باشیم بنابراین بی انصافی است که هنگامی که بخواهیم بگوییم در این زمینه هیچ دستاوردی نبوده و این اصلاً درست نیست، ولی ما انتظارمان زیاد بوده و امیدواریم در آینده انتظاراتمان محقق شود.

وی با اشاره به اجرای برجام گفت: در سایه پیگیری هایی که انجام شده است و حمایت هایی که همکاران ما در وزارت خارجه انجام داده اند، بیش از 750 روابط کارگزاری بانکی تازه به روابط کارگزاری محدود قبل اضافه شده است است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روابط خاص بانک مرکزی با بعضی از بانک های مرکزی کشورهای دیگر جهت ایجاد حساب یکسان جهت تسویه مبادلات بدون نیاز به ارز خارجی گفت: به این ترتیب یک تاجر وارد کننده یا صادرکننده کالا که با این کشور ها طرف حساب است می تواند با ریال کار کند که این ها همه در شرف انجام است.

سیف گفت: این روابط فضا را هر چه زیاد مهیا می کند که ما بتوانیم اوضاع را به صورت با ثبات و پایدار ایجاد کنیم.

وی در باره گزارش امروز مجلس مبنی بر اینکه تحریم های بانکی صرفاً از روی کاغذ برداشته شده است است هم گفت: در اینکه طرف آمریکایی کارشکنی می کند تردیدی نیست و انتظار ما از برجام خیلی زیاد از شرایطی است که در حال حاضر ایجاد شده است است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: واقع بینانه این است که بعد از برجام ما روابط بانکی جدیدی ایجاد کرده ایم و شرایط مناسبتری ایجاد شده است هست، ولی نسبت به انتظاراتی که ما داشته ایم هنوز کافی نیست و انتظار ما این بوده که طرف آمریکایی ما احساس مسئولیت بکند و اوفک جدی تر و با سرعت عمل بیشتری ابهاماتی را که در بعضی کشور ها ایجاد می شود، پاسخ دهد.

سیف گفت: در این زمینه ها کوتاهی هایی وجود دارد که امیدواریم با نوع مذاکراتی که با این بانک ها انجام می دهیم بتوانیم این شرایط را بهتر از گذشته کنیم.

وی افزود: اینکه گفته می شود این تحریم ها فقط از روی کاغذ برداشته شده است یعنی هیچ اتفاقی نیفتاده هست، ولی باید گفت: اتفاقات جدی افتاده است و تن ها توصیه ای که به صورت کامل عملیاتی نشده در زمینه های بانکی است و در سایر زمینه ها ما دستاوردهای مثبتی داشته ایم.

سیف گفت: در زمینه بانکی نیز همین روابط کارگزاری تازه با 750 کارگزاری اگر برجام نبود نمی توانست ایجاد شود.

نظارت بر رعایت قیمت های تازه سپرده ها در شبکه بانکی

رییس کل بانک مرکزی گفت : از 11 شهریور قیمت سود تازه باید در همه شعب بانک ها رعایت شود.

همچنین ولی اله سیف در ارتباط زنده با خبر نیمروزی شبکه یک سیما افزود : امروز بعد از ظهر هم ما با مدیران عامل و هیئت مدیره بانکها راجع به شرح این اقدام، جلسه ای داریم و تیم نظارتی بانک مرکزی هم از روز شنبه عملکرد شعب را زیر نظر دارد.

وی اضافه کرد: به هیچ وجه محدودیتی جهت قیمت سود سپرده ها قائل نیستیم بلکه قانون بانکداری بدون ربا می گوید که قیمت سود در آخر دوره مالی محاسبه می شود از این رو بحثی که ما داریم راجع به قیمت سود علی الحساب است و این اقدامی که اکنون انجام می شود اشکالی ندارد.

سیف با بیان اینکه آینده نگری می کردیم این اتفاق بیفتد ؛ گفت: در حقیقت با این اقدام، پولهایی که در حساب های جاری و کوتاه مدت سرمایه گذاری شده است بود به حساب های بلند مدت یکساله انتقال یافته می شود و نتیجه اش این خواهد بود نقدینگی زیادی که در اقتصاد ما وجود دارد تحت کنترل و انضباط قرار می گیرد.

وی افزود: از روز شنبه آینده که بانکها موظف به رعایت ساختار تازه قیمت سپرده ها هستند تلاطم کمتری خواهیم داشت و با انضباط بهتری عملیاتی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: با توجه به اقداماتی که از قبل انجام شده است از جمله با از بین بردن فعالیت موسسات غیر مجازاز بازار پول و تعیین وظیفه اضافه برداشت هایی که بانکها در بانک مرکزی داشتند ، نوعی به این بازار سامان دادیم لیکن جریمه ای که به بانک ها بابت اضافه برداشت تعلق می گرفت این انگیزه را به بانک ها می داد که با هر نرخی بتوانند سپرده جمع کنند که آن اضافه برداشت هایی را که موجه و در رابطه با تسهیلات تکلیفی ایجاد شده است بود ساماندهی کردیم.

سیف با بیان اینکه اکنون انگیزه قیمت شکنی جهت فعالان بازار پولی وجود ندارد ، افزود : امیدواریم این انضباط به طور کامل مستقر شود لیکن نتیجه غایی این اقدام، کم کردن قیمت تمام شده است هزینه های مالی جهت تولید است همچنین با کم کردن هزینه مالی، قیمت سود سپرده کم کردن پیدا می کند در نتیجه آن، قیمت تسهیلات نیز باید قاعدتا کم کردن پیدا کند که در مقطع بعدی بانک مرکزی این امر را کنترل خواهد کرد و ما از وجود یک ساختار قیمت مناسب در بازار متناسب با واقعیت ها و متغیرهای اقتصادی کشور مطمئن خواهیم شد..

وی ادامه داد: در گذشته هم قیمت هایی در شورای پول و اعتبار مصوب شده است و همه آن هم قیمت های علی الحساب بوده است یعنی قیمت سود سپرده گذاری بلند مدت 15 درصد و کوتاه مدت 10 درصد بوده است و در این ساختار قیمت تسهیلات آینده نگری شده است 18 درصد بود که به علت مسابقه های فشرده و مخصوصا اخلالی که موسسات غیر مجاز در بازار می کردند این قیمت ها رعایت نشده است و در نتیجه، قیمت تمام شده است تجهیز منابع جهت بانکها اوج رفت.

سیف گفت: باید فاصله ای را قائل شویم که این قیمت های تازه در رابطه با جذب سپرده مستقر و عملیاتی شود به تبع آن متعاقبا بانک مرکزی آن را از یک تاریخی اعلام و بانکها را مکلف می کند که آن قیمت ها را در اعطای تسهیلات هم رعایت کنند.

وی راجع به قیمت رشد اقتصادی سه ماهه اول سال 96 گفت: معمولا بانک مرکزی تقویم آماری را که اعلام کرده در هفته اول هر فصلی می تواند رشد اقتصادی فصل ماقبل را اعلام کند بنابراین وقت بندی مناسب ما هفته اول مهرماه خواهد بود یا اگر بخواهد خیلی سریع باشد هفته آخر شهریور می توانیم این رشد را اعلام کنیم.

سیف افزود: قیمت رشد اقتصادی در سال 95 دوازده و نیم درصد بود که البته سهم بسیار عمده را بخش نفت داشت ، رشد اقتصادی بدون نفت 3 و سه دهم درصد بود که آینده نگری می کنیم در ادامه رشدی حداقل معادل 5 درصد را خواهیم داشت.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بخش نفت طبیعتا نمی تواند چنان رشدی را مثل سال گذشته داشته باشد ، گفت: علائمی که داریم سایر بخش ها نسبت به سال گذشته رشد های خوبی نشان می دهند شرکت های بزرگ فعال در بورس را که بررسی می کنیم می بینیم نسبت به سال گذشته وضع نسبتا مطلوب تری وجود دارد از این رو آخرهای شهریور ماه به صورت بسیار براق قیمت رشد سه ماهه اول سال را اعلام خواهیم کرد.

سعی ما توزیع منابع قرض الحسنه میان مردم است

رئیس کل بانک مرکزی گفت: تمام تلاش و تلاش ما توزیع منابع قرض الحسنه میان آحاد متفاوت مردم است.

ولی الله سیف در پاسخ به این پرسش که گفته می شود بیش از 80 درصد منابع قرض الحسنه بانک ها میان روسا و کارکنان بانک ها توزیع می شود، افزود: این مطلب یک خبر کوچکی است که خیلی بزرگنمایی شده است است.

وی گفت: در گذشته در سیستم بانکی ما این عنوان خلاف نبوده و یک شیوه براساس مصوبات مراجع ذیصلاح و صاحب اختیار بوده و چنین اقدامی انجام می شد.

سیف افزود: شاید در ابتدای امر این عنوان به خاطر این بود که کارکنان نظام بانکی تشویق شوند جهت حرکت با انگیزه تر در جهت پیاده

سازی بانکداری بدون ربا.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه این عنوان خبر جدیدی نیست و جای تعجب ندارد، گفت: معتقدیم پول و منابع قرض الحسنه عمدتاً باید

بدست مردم برسد بنابر این زیاد کردن سقف قرض الحسنه ازدواج یکی از قدم های اولی بود که در این مسیر برداشته شد.

سیف افزود: بتدریج آن منابع که در مصرف قرض الحسنه بانک ها بود آزاد و جهت تأمین قرض الحسنه مورد نیاز جامعه هدایت می شود.

وی گفت: وام قرض الحسنه ازدواج از مهمترین سرفصل هایی است که این منابع را جذب می کند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اجرای طرح ضربتی اعطای وام قرض الحسنه ازدواج افزود: حدود 250 هزار وام علاوه بر روش عادی در این

طرح ضربتی پرداخت شده است و فکر می کنیم تا آخر شهریور ماه صف دریافت کنندگان وام ازدواج به حداقل برسد.

سیف گفت: ما همچنین منابعی را جهت پرداخت وام قرض الحسنه روستایی، حوادث غیر مترقبه و شبیه آن داریم.

سپرده گذاران بانکها به هیچ وجه دلواپس نباشند

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به بعضی شایعات مبنی بر ورشکستگی بعضی بانکها که موجب نگرانی سپرده گذاران شده است است خطاب به سپرده گذاران بانک های متفاوت دولتی و شخصی کشور گفت: به آنها اطمینان خاطر می دهم که به هیچ وجه دلواپس نباشند.

ولی الله سیف افزود: با اینکه بانکهای ما مشکلاتی دارند و در دو سال پیش خیلی زیاد بود با اقداماتی که انجام شده است قدم های خیلی خوبی در جهت اصلاح نظام بانکی کشور برداشته شد.

وی گفت: در آینده هم برنامه های دیگری در این زمینه داریم که پیگیری و انجام خواهد شد و به نظر من این مسیر منجر به برخورداری از یک نظام بانکی به روز همراه با استانداردهای روز بین المللی و با استحکام مالی کافی خواهد بود و هیچ جای نگرانی از این جهت نیست.

واژه های کلیدی: مرکزی | اقتصادی | سود سپرده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs